UČENICI PBG UČESTVOVALI U SNIMANjU SERIJALA „ČEŠLjANjE BAJKI“

Jesu li bajke priprema za brutalnost života? Da li nam pomažu da se suočavamo sa stvarnošću?

Kakav je status rodne ravnopravnosti u bajkama i vjerujemo li u sretne završetke danas? Jesu li završeci bajki uopće sretni – i za koga?

Odgovore na ova i slična pitanja dali su učenici Prve bošnjačkegimnazije koji su u subotu, 20. 11.2021. učestvovali u snimanju serijala „Češljanje bajki“ koji realizira Produkcijska kuća „MebiusFilm“. Serijal se snima s ciljem promocije bitnih društvenih tema putem nekomercijalnih audiovizuelnih projekata koji uključuju pojedince i grupe na međunarodnom, regionalnom i lokalnom nivou. Analizirajući bajke, učenici su sa glumcem Rijadom Gvozdenom razgovarali o diskiriminaciji, nasilju, rodnoj ravnopravnosti, porodičnim i društvenim vrijednostima, što je za njih bilo poučno iskustvo koje je rezultiralo zaključkom: „Život ne može nikada biti previše dobar, ni previše loš, nekako se uvijek vrati na sredinu.“

S nestrpljenjem očekujemo premijeru serijala koji će emitovati deset TV-stanica u BiH.

Slika 2