Warning: A non-numeric value encountered in /home/bosnjackagim/public_html/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

OBILjEŽEN 21. OKTOBAR, SVJETSKI DAN JABUKA

Svijet bez tufahija, pite od jabuka, kompota, cimet rolnica, ocata, čaja, marmelade, sokova, sirupa i brojnih drugih slatkih,

pa i slanih, jela od jabuka jednostavno ne bi bio isti. Za osvještavanje javnosti o vrijednostima i sortama jabuke, koja se naziva i kraljicom voća, se 1990. godine pobrinula Common Ground organizacija iz Londona koja je započela tradiciju obilježavanja 21. oktobra kao Dana jabuka. Organizacija je promicala zdravstvene kvalitete ove voćke koja sadrži brojne energetske i nutritivne vrijednosti, a danas to čine učenici širom svijeta.

Učenici prvih razreda Prve bošnjačke gimnazije su, zajedno sa članovima Life-link kluba, tradicionalno obilježili Dan jabuka pripremivši edukativne postere o domaćim i kultivisanim sortama jabuke, te su naučili kako se kaže jabuka na 30 različitih jezika. Učenici su zajedno sa svojim roditeljima pripremili ukusne poslastice od jabuka koje su imali priliku kušati zajedno sa svojim drugarima u auli naše škole za vrijeme velike pauze za ručak. Također, pored svojih drugara, učenici su poslastic podijelili prilikom posjeta i sa rukovodstvom Doma za djecu bez roditeljskog staranja na Bjelavama, Katoličkog školskog centra, OŠ Silvije Strahimir Kranjčević te Srednje muzičke škole u znak dugogodišnjeg prijateljstva i saradnje.

Slika