Posjeta Internacionalnom univerzitetu Burch

Posjeta Internacionalnom univerzitetu Burch

Učenice prirodnog usmjerenja odjeljenja III 1 su 28. 12. 2023., u pratnji razrednice i profesorice hemije Sakibe Mehanović, posjetili Odsjek za genetiku i bioinžinjering na International Burch University.

Profesorice, asistentice i laborantice Univerziteta toplo su ih ugostile. Naše učenice su prvo pomno saslušale tri teorijska predavanja o genetici, te naučile mnogo o bakterijama i kako nam one mogu biti od koristi, na koje načine izolovati DNK, te kako provjeriti koliko je kvalitetan ekstraktovani uzorak genetičkog materijala. Najzanimljiviji dio svim učenicama su bile laboratorijske vježbe u kojima su prethodno naučenu teoriju sprovele u djelo i naučile kako zasijati bakterije i kako ih tvari sa antibiotskim dejstvom i antibiotici inhibiraju, te kako i na koji način izolovati DNK i kako provjeriti njegov kvalitet u uzorku. Naše učenice su, pored utvrđivanja naučenog, mnogo nadogradile svoje znanje i imale veoma lijep i produktivan radni dan, zahvaljujući velikoj ljubaznosti i gostoljubivosti profesorica koje su uvijek raspoložene za nove pustolovine i istraživanja na Univerzitetu, čija su vrata otvorena za one koji su željni znanja.

{gallery}23/ibu{/gallery}

Related Articles