Znak i slogan

Naša misija je edukovati i odgojiti uspješne učenike koji  će biti spremni odgovoriti izazovima modernog svijeta i uspješno služiti svojoj domovini.

Znak Prve bošnjačke gimnazije

Autor znaka Prve bošnjačke gimnazije nastojao je simbolom spojiti moderno s tradicionalnim. Simetrično ponavljanje elemenata stvara utisak dinamičnosti i asocira na beskonačnu prirodu prostora i vremena. Krug je simbol Univerzuma, a geometrijski oblici upućuju na modernitet u naučno-tehnološkom smislu.

SLOGAN

Slogan Prve bošnjačke gimnazije glasi: " NATJEČITE SE U DOBRU ". Lapidarno sročeno geslo izražava smisao i svrhu ukupnog odgojno-obrazovnog procesa  Gimnazije. Učenici trebaju biti svjesni da je znanje Božiji dar, da ono pruža sigurnost i sreću, a istovremeno obavezuje da bude iskorišteno u svrhu dobra.