Prateći melodiju niz Petrakijinu

Da li vam se ikada desilo da pored nekog mjesta prolazite stalno i u tom stalnom susretanju, to mjesto za vas postane tek sastavni dio pejzaža, a onda vam se jednoga dana otvore njegova vrata, i otkrijete da se iza te uobičajene slike krije jedan sasvim novi svijet? Svakog dana, penjući se uz Petrakijinu na kratkom potezu od tramvajske stanice kod Katedrale do naše škole, mi prolazimo pored Srednje muzičke škole. I kada se vraćamo kući, osim našeg žamora, ulicom odzvanjaju i milozvučne melodije u izvedbi naših kolega. Postaje to, na neki način, soundtrack naše mladosti. S vremena na vrijeme, dobijemo priliku zaviriti iza tih vrata i izbliza čuti melodije koje nas svaki dan prate. Tako je bilo i proteklog utorka, 25.02.2020. godine, kada su učenici odjeljenja IIa, IIb i II2 naše škole u Srednjoj muzičkoj školi prisustvovali koncertu u sklopu XXXVI Internacionalnog festivala Sarajevska zima 2020. Koncert pod nazivom „Za moju novu publiku“ bio je je posvećen akademiku Cvjetku Rihtmanu, jednom od najpoznatijih muzikologa u bivšoj Jugoslaviji, istraživaču folklora, kompozitoru i jednom od osnivača Muzičke akademije u Sarajevu. Svo ono vježbanje koje čujemo niz ulicu definitivno se isplatilo i bili smo počašćeni divnim koncertom. Našim kolegama iz Srednje muzičke škole zahvaljujemo se na gostoprimstvu i radujemo se njegovanju lijepih komšijskih odnosa i u budućnosti.