Budi učenik Prve bošnjačke gimnazije jedan dan

Kada se pred učenicima devetih razreda osnovnih škola nađe teško pitanje „Koju srednju školu upisati? “, pravi odgovor se obično traži u iskustvima starijih prijatelja i rođaka, vlastitim afinitetima i roditeljskom savjetu. Ipak, ništa od toga ne može se porediti sa stvarnim, ličnim iskustvom i doživljajem ambijenta određene srednje škole. Iz tog razloga, Prva bošnjačka gimnazija najizvrsnijim učenicima devetih razreda osnovnih škola KS nudi mogućnost da jedan dan provedu u našoj školi kroz aktivnost „Budi učenik Prve bošnjačke gimnazije jedan dan“. Glavni cilj ove aktivnosti je da se budućim srednjoškolcima prezentuju planovi i programi koje naša škola nudi. Ove godine, ovu jedinstvenu priliku iskoristili su učenici iz dvadeset sedam osnovnih škola. Kroz dvanaest dana u novembru, posjetilo nas je 159 učenika i 16 nastavnika koji su bili u njihovoj pratnji. Učenici su imali priliku da obiđu školu: fiskulturnu salu, stomatološku ordinaciju, mesdžid, biblioteku, kabinete informatike, fizike, hemije, biologije, likovne/muzičke kulture i ostale sadržaje koje nudimo. Prisustvovali su časovima biologije, hemije, bosankog jezika, sporta i drugih predmeta i dijelili klupe sa našim učenicima. Također, u kuhinji kroz čaj, a kanije i ručak, družili su se sa učenicima volonterima, članovima Vijeća učenika od kojih su saznali kako je biti učenik u našoj gimnaziji. Zatim su pogledali film o našoj školi te imali priliku upoznati se sa našom pedagogicom Sabrijom Mehmedović i koordinatoricom Cambridge škole, prof. Ikbalom Ćatić. Nakon podijeljenih brošura i fotografisanja, učenici su se u pratnji naših profesora vratili u svoje škole. Sigurni smo da je ova posjeta na njih ostavila lijep utisak i nadamo se ponovnom susretu u septembru.