Učenici PBG u posjeti UNICEF-u

U utorak, 26.11.2019., učenici Prve bošnjačke gimnazije, u pratnji profesorice Anise Džubur, posjetili su prostorije UNICEF-a u Sarajevu , u zgradi UN-a. Povod za posjetu jeste obilježavanje 30 godina Konvencije o pravima djeteta, te su tom prilikom učenici mogli čuti nepto više o važnosti Konvencije posvećene upravo njima i analizirati njene članove. Imali su i zanimljiv i zatjevan zadatak, a to je da Konvenciju pokušaju prilagoditi svojim vršnjacima, a da se ne izgube suštinska značenja njena 54 člana. Naši vrijedni učenici su na panel diskusiju došli spremni, ponijevši sa sobom njihovu prilagodbu Konvencije, koja je dobila pozitivne reakcije članova Ureda. Učenicima se, između ostalih, obratila i šefica ureda UNICEF-a za Bosnu i Hercegovinu, dr.Rownak Khan, i zahvalila se prisutnima za interesovanje za ovu važnu Konvenciju. Drugi dio diskusije bio je posvećen obrazovanju i obrazovnom sistemu BiH, kao i najavi objave rezultata PISA istraživanja, koje predstavlja najveće svjetsko istraživanje u obrazovanju – međunarodnu procjenu vještina i znanja petnaestogodišnjaka iz više od 80 zemalja svijeta. Rezultati će svečano biti objavljeni 3.12.2019. Učenici nose pozitivne utiske sa ove panel diskusije, uz još veću motiviranost da nastave istraživanje svojih prava, ali i obaveza, a sve u duhu Konvencije, koja podržava njihov razvoj.