Posjeta Institutu za mjeriteljstvo

Online sedmica vrijeme je odmora od školskih klupa, ali, kada sticanje znanja postane strast , onda učenje nikada ne prestaje. Polaznici Programa za takmičare su tokom online sedmice, 20.11.2019., sa profesoricom fizike Asilom Halilović posjetili Institut za mjeriteljstvo BiH. Učenici su obišli laboratorije Instituta, a u svakoj laboratoriji su im se obratili zaposlenici te laboratorije, ukratko im objasnili čime se bave, o važnosti njihovog posla, te na kraju odgovarali na pitanja naših učenika. Laboratorije koje su obišli su Laboratorija za masu, Laboratorija za hemiju, Laboratorija za pritisak i vakuum, Laboratorija za volumen, za gustoću i viskoznost, Laboratorija za temperaturu i vlažnost, Laboratorija za mjerila protoka i zapremine gasa, Laboratorija za elektične veličine, Laboratorija za vrijeme i frekvenciju. Učenici su saznali da sva mjerenja u industrijskom i zakonskom mjeriteljstvu moraju da budu sljediva do državnih etalona koji se čuvaju u državnim referentnim laboratorijama, te su imali priliku vidjeti neke od državnih etalona. Bilo je veliko zadovoljstvo boraviti u laboratorijama gdje su učenici naučili mnogo toga o procesu mjerenja, imali priliku da razgovaraju i postavljaju pitanja vrhunskim strucnjacima iz ove oblasti te da vide kako izgleda radni dan i posao zaposlenih u laboratorijama ovakvog tipa. Neizmjerno je zadovoljstvo bilo slusati zaposlenike Instituta koji su u svojoj državi postigli nivo vrhunske ekspertize i stručnosti, kako sa velikim entuzijazmom i ljubavlju govore o svom poslu te ne sumnjamo da ce biti inspiracija i našim ucenicima da se u budućnosti bave naukom i istrazivačkim radom u našoj zemlji.