Školom protiv stresa: Takmičenje u izradi balansirajućih igračaka

Nakon obrađene nastavne jedinice iz predmeta Fizika sa IGCSE PHYSICS o težištu tijela , centru masa, ravnoteži i uspostavljanju balansa, učenici prvog razreda Curriculuma B su dobili domaći zadatak da kod kuće izrade svoju balansirajuću igračku. Ne samo da su odgovorili zadatku, nego su i ispunili potrebne kriterije, a to su bili kreativnost, originalnosti i naravno funkcionalnost. Da svaki pregled zadaće i njeno ocjenjivanje ne mora biti stresno, pokazali smo tako što smo organizovali malo zabavno takmičenje u kojem je glavnu ulogu odigrao žiri sačinjen od tri člana rukovodstva odjeljenja. Pažljivo su saslušali svakog učenika, posmatrali balansiranje igračke i bilježili bodove, te odabrali one najzanimljivije. Učenici Prve bošnjačke gimnazije i Cambridge međunarodne škole, još su jednom imali priliku da:

• nauče i savladaju koncept;
• razviju svoje praktične vještine;
• razviju način kritičkog razmišljanja i možda najvažnije od svega
• primjene svoje znanje u praksi. Nadamo se da su inspirisani i motivirani spremni za nastavak...