Jabuka na dan – doktor iz kuće van!

Dana 21.10.2019. godine u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji sa početkom u 8.00 sati upriličeno je tradicionalno obilježavanje Dana jabuka. U okviru obilježavanja ovog dana, učenci škole posjetili su direktore i rukovodstvo sljedećih ustanova: Dom Bjelave, Katolički školski centar, O.š. „Silvije Strahimir Kranjčević“, Srednja Medicinska škola Bjelave.

Tradiciju održavanja Dana jabuka 21.10. započela je organizacija Common Ground 1990. godine u Londonu s ciljem promocije njenih zdravstvenih kvaliteta i predstavljanja mnogobrojnih sorti jabuke. Prema ovoj organizaciji, jabuka simbolizira fizičku, kulturnu i genetsku raznolikost koju treba cijeniti i uvažavati. Prateći tu simboliku, učenici prvih razreda su zajedno sa članovima kluba Life-Link imali priliku da pripreme edukativne portofolije, postere i letke na temu jabuka. Posebno zadovoljstvo predstavljala je priprema različitih vrsta kolača od jabuka, a još je ljepše bilo počastiti se njima u vrijeme odmora i ručka! Hm, možda bi se ovaj dan trebao slaviti i češće?