Putovanje života

„Putovati znači živjeti.“, zapisao je davno slavni Hans Christian Andersen . Jedno od putovanja koje se pamti cijeli život je zasigurno maturantska ekskurzija, koju su učenici četvrtog razreda naše škole ove godine proveli u obilasku prelijepe Italije.

U pratnji direktorice Naide Hota – Muminović koja je bila vođa puta, te profesora Belme Ibišević, Belme Alihodžić, Alme Tutić, Armine Nukić i Elvire Imamović – Hadžiabdić, maturanti su u Italiji proveli sedam nezaboravnih dana (od 03.09.2019. do 09.09.2019.), iskusivši sve od od ludo zabavnih luna parkova do obilaska monumentalnih građevina od kojih zastaje dah. Zabava je počela već prvog dana, koji smo proveli u Gardalandu, uživajući u brojnim atrakcijama koje ovaj zabavni park nudi. Narednog dana su učenici u pratnji profesora i vodiča obišli znamenitosti Firence: Santa Maria Novellu, Cappelle Medicee, Piazza di San Giovanni, Piazza Del Duomo, Piazza della Signoria, galeriju Ufici, Ponte Vecchio, Pallazzo Pitti, te vrtove Boboli.
Dva dana boravka u Italiji bila su rezervisana za Rim, „vječni grad“. Malo je mjesta na svijetu gdje vam je historija tako blizu. Prvog dana boravka u Rimu u pratnji vodiča smo obišli San Pietro in Vicoli, Colosseo, Foro Romano, Fori Imperiali, Campidoglio, Piazza Venezia, Piazza Navona, Panteon, Vitoriana i ontanu di Trevi.
Narednog dana smo posjetili Vatikan, baziliku Sv.Petra, te Piazza di Spagna. Nakon Rima, šesti dan ekskurzije, putovanje se nastavilo prema Veneciji. Vožnja brodićem venecijanskom lagunom prema Veneciji izazvala je posebno oduševljenje.

Nakon Venecije, bilo je vrijeme za povratak kući. Kao suvenir sa sobom smo ponijeli divne uspomene i nezaboravne trenutke. Bila je to bajka na kojoj bi nam i sam Andersen pozavidio.