Projekt Porezni sistem u BiH sa osvrtom na PDV

Učenici trećeg razreda pod mentorstvom prof. Mirele Mulić i Emine Karajica pripremaju projekt Porezni sistem u BiH sa osvrtom na PDV . U okviru projekta je planirana saradnja s Ekonomskim fakultetom u Sarajevu. Povodom toga je 13. 12. 2018. godine upriličeno prvo predavanje koje je u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji održao doc. dr. Mirza Kršo, profesor na Ekonomskom fakultetu, alumnista Gimnazije. On je učenike upoznao s pojmom javne finansije; historijskim razvojem ekonomike kao znanosti; fiskalnom politikom, javnim prihodima i rashodima, Bužetom FBiH; poreskom evazijom; udjelom PDV-a u ukupnim prihodima i raspodjelom PDV-a. Prisutni učenici su s prof. Kršom razgovarali o navedenim pojmovima i pokazali zavidan nivo poznavanja istih.