Regionalno debatno takmičenje Sarajevo

U organizaciji Centra za kulturu dijaloga u subotu, 8. decembra 2018. godine, u Prvoj bošnjačkoj gimnaziji Sarajevo održano je Regionalno debatno takmičenje Sarajevo. Učestvovali su učenici iz škola iz cijele Bosne i Hercegovine: Gazi Husrev-begova medresa, Sarajevo, NVO „Naša djeca“ Zenica, SŠC „28. juni“ Istočno Sarajevo, Mješovita srednja škola Donji Vakuf, Medresa „Osman ef. Redžović" Visoko, Srednja škola za tekstil, kožu i dizajn Sarajevo, Mješovita srednja tehinčka škola Travnik, KŠC „Sveti Jospi“ Opća realna gimnazija Sarajevo, JU SŠC „Istočna Ilidža“ i, u svojstvu domaćina, Prva bošnjačka gimnazija Sarajevo. Debatirala su 42 učenika u pratnji devet profesora-sudaca. Nakon okupljanja učesnika u auli PBG-a, program je počeo intoniranjem himne, nakon čega je slijedilo obraćanje pedagogice i direktorice Prve bošnjačke gimnazije. Domaćini su debatante i ostale goste počastili muzičkim numerama Hora i orkestra PBG-a koji vodi prof. Lidija Bešo. Do 13 sati su završene dvije debatne runde te su proglašeni učesnici koji su prošli u polufinale takmičenja. Polufinalnom takmičenju pristupile su debatne ekipe KŠC „Sveti Josip“ Opća realna gimnazija Sarajevo i Prve bošnjačke gimnazije Sarajevo kao i timovi Gazi Husrev-begove medrese Sarajevo i JU SŠC „Istočna Ilidža“. Polufinale je počelo u 13:30 sati, a finalisti su proglašeni u 15 sati. U finalnu su se u debatnim vještinama nadmetali učenici JU SŠC „Istočna Ilidža“ i Prve bošnjačke gimnazije Sarajevo. Prilikom zatvaranja programa Hor i orkestar PBG-a je izvede muzičku numeru, te je uslijedilo obraćanje pedagogice Melihe Saračević i proglašenje pobjednika. Učenici Prve bošnjačke gimnazije Sarajevo su pobjednici Regionalnog debatnog takmičenja, čime su se direktno plasirali na Državno debatno takmičenje. Pobjednički tim čine učenici: Lejla Hadrović, Haris Junuzović i Larisa Džambić.